WB Data

spatial analysis | GeoMarketing | GIS | maps

nauka gis

Kolejny podręcznik do QGIS na polskim rynku

Joanna Ewa Szafraniec, Moja mapa. Katowice, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2018.

Joanna Ewa Szafraniec, Moja mapa. Katowice, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2018.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Zawsze mnie cieszy, gdy na naszym polskim podwórku wydawniczym ukazuje się nowa książka o GIS. A jeszcze bardziej gdy dotyczy ona mojego ulubionego programu GIS, open sourcowego QGIS-a. Jak jeszcze dodam, że autorka jest pracownikiem mojej macierzystej uczelni i wydziału  to jestem w pełni ukontentowany.

Książka “Moja mapa” to przewodnik uzupełniający do laboratoriów z podstaw kartografii, podtytuł brzmi Tworzenie map w technologiach geoinformacyjnych.  W pierwszym rozdziale przedstawiono podstawy teoretyczne dotyczące map, dowiemy się o dozorowaniach kartograficznych, układach współrzędnych i skali.

Kolejne rozdziały zawierają laboratoria traktujące o podstaw tworzenia map, metodach tworzenia prezentacji danych przestrzennych, przedstawianiu rzeźby terenu na mapie. W każdym laboratorium znajduje się po kilka zadań. Przed każdym laboratorium znajduje się rozdział z wiedzą teoretyczną, która jest niezbędna dla prawidłowego wykonania zadań.

Po rozdziałach laboratoriów zamieszczono instrukcje wykonania każdego z zadań, krok po kroku autorka opisała jak wykonywać procedury w QGIS-ie. Jest to dobry kierunek tego podręcznika.

Mam kilka zastrzeżeń do podręcznika, pierwszy to, że jest za mało obszerny, ma tylko 280 stron, z czego sama treść zajmuje 247 stron. Na końcu znajduje się bibliografia, index, spis rycin i tabel oraz streszczenie po angielsku i rosyjsku. Dla takiego użytkownika jak ja, wiedzy nigdy za mało, więc proszę o więcej.

Drugie zastrzeżenie to dołączone materiały, które znajdują się na płycie CD, trochę to przestarzały sposób zamieszczania materiałów elektronicznych, wystarczy link do serwera wydawnictwa i przynajmniej nigdy nie zginą materiały. Płyta może się nie wczytać, porysować lub po prostu użytkownik może nie mieć czytnika CD w swoim sprzęcie komputerowym.

Kolejne zastrzeżenie to wersja QGIS-a, na której oparto podręcznik, wersja 2.14 wyszła już jakiś czas temu i ciągle czekam na polski podręcznik do QGIS w wersji powyżej 3.0. Wiem, ze wydanie książki trwa, więc czekam cierpliwie na nowe wydania podręczników, szczególnie Bartłomieja Iwańczaka :).

Ostatnia  z uwag dotyczy sytuacji z screenem na stronie 204, widzimy na nim spis atrybutów do wykresu kołowego i na dwóch etykietach nie ma polskiej litery. To tylko taki szczegół, ale jakże częsty w analizach i problemach osób, które dopiero zaczynają naukę.

Jak widać, powyższe uwagi to tylko takie “czepianie się”, całość materiału zawartego w podręczniku jest godna uwagi i osoby rozpoczynające naukę w tym oprogramowaniu, oprócz QGIS, również kilka stron poświęcone jest programowi SAGA GIS i GRASS GIS, na pewno znajdą dużo przydatnych informacji. 

Podsumowując, warto wydać 60 złotych+koszty wysyłki na ten podręcznik. Wydanie tych paru groszy, w przyszłości na pewno zaprocentuje.

Gdybyście jednak potrzebowali nauczyć się programów Open Source QGIS lub SAGA GIS to zapraszamy na nasze szkolenia, dzięki którym w krótkim czasie nauczycie się pracować w tym wspaniałym oprogramowaniu. 
Zapraszamy do naszego działu szkoleń.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Follow us: Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrss

Comments are Closed

Theme by Anders Norén