Co jakiś czas w mediach słyszy się o tym, że jakiś podmiot turystyczny lub rozrywkowy jest największym beneficjentem bonów turystycznych. Mnie zawsze interesuje aspekt przestrzenny danego zjawiska i jego rozmieszczenie na mapach. Postanowiłem więc pozyskać taką informację z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o miejscu realizacji bonów turystycznych (gmina realizacji) oraz o miejscu pochodzenia osób, które realizowały bony turystyczne.
Tak powstała niniejsza analiza dotycząca bonów turystycznych realizowanych w 2020 roku.
Co to jest bon turystyczny?
Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca września 2022 r. – Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Kto jest uprawniony?
Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+.
Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.
Realizacja bonów w 2020 roku
Według danych ZUS, w 2020 roku za pomocą bonów turystycznych, zapłacono niespełna 1,9 mld złotych za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce. Warunkiem było to, że przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego były wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną.
Na początek uwaga. Dane zostały zagregowane z pliku pdf, który liczył kilkaset stron. Kwoty były podzielone na kody pocztowe i w wielu przypadkach agregacja do gmin mogła być nieprawidłowa, z uwagi na różnice między kodami pocztowymi, granicami gmin oraz rzeczywistą lokalizacją obiektów.
Dane o kwotach wydanych w poszczególnych gminach zaprezentowano na mapie Polski.
Trzy gminy w Polsce w 2020 roku otrzymały poprzez bony turystyczne kwoty powyżej 90 mln złotych. Były to:
- Zator (95,7 mln)
- Warszawa (94,7 mln)
- Władysławowo (94,3 mln).
Gmin z kwotami powyżej 20 mln wydanymi było 18. Głównie były to miejscowości nadmorskie oraz trzy górskie.
W przypadku gmin typowo turystycznych, kwoty wydatkowane z bonów rozkładały się na większą liczbę podmiotów turystycznych, jednak w innych przypadkach są to pojedyncze organizacje. Najlepszym przykładem jest gmina Zator, w której największym beneficjentem okazał się Park Rozrywki Energylandia.
Jeśli chodzi o miejscowości położone w górach to najwięcej pieniędzy z bonów turystycznych zarobiło Zakopane, gdzie wydano 66 mln złotych, następnie Bukowina Tatrzańska 36 oraz Poronin 25,5 mln. Dzięki parkowi Zator został gminą o największej kwocie wydanej poprzez bony turystyczne.
Jeśli chodzi o miejscowości położone w górach to najwięcej pieniędzy z bonów turystycznych zarobiło Zakopane, gdzie wydano 66 mln złotych, następnie Bukowina Tatrzańska 36 oraz Poronin 25,5 mln.
Najwięcej gmin z dużymi kwotami z bonów turystycznych położone było jednak nad morzem. Rekordzistą zostało, wspomniane wyżej, Władysławowo. Kolejne to Mielno (63), Rewal (43), Gdańsk (42,9 mln złotych).
Dane zostały pozyskane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a pomocą którego można uzyskać bony turystyczne w formie elektronicznej.