W niedzielę 26 maja 2019 roku Polacy zagłosowali na swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Do obsadzenia było 51 miejsc, a po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie jeszcze jedno miejsce.
W historii wyborów do PE zanotowano największą frekwencję właśnie wczoraj. Wyniosła ona 45,68%. Najwięcej na statkach ponad 90%, a najmniej w gminie Zębowice 21,76%.
Wygrało Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 45,38%, drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska z 38,47%, a trzecia była Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 6,06%. I to tyle jeśli chodzi o partie wchodzące do Parlamentu Europejskiego. Najbliżej Europarlamentu była Konfederacja, której zabrakło 0,45% głosów.
A jak wyglądało poparcie dla trzech komitetów w rozkładzie przestrzennym?
Zaczynamy od zwycięzcy.
Tradycyjnie województwa południowo-wschodnie zagłosowały na rządzącą partię. W ponad czterystu gminach PIS uzyskało poparcie ponad 72,4%, a w 1559 gminach poparcie wyniosło ponad 50%. Najmniejsze poparcie PIS uzyskało w mieście Wisła.
Czas na wicelidera.
Koalicja Europejska miała największe poparcie w dużych miastach i północno-zachodniej części Polski oraz w okolicach Białowieży. W mieście Wisła zanotowano największe poparcie dla tego komitetu (67,13%). W 84 gminach KE miała poparcie poniżej 10%. W 125 gminach poparcie wyniosło powyżej 50%.
Ostatnie miejsce na podium
Wiosna Roberta Biedronia uzyskała 6,06% głosów, najwyższe w większych miastach i na północy Polski. W Słupsku, w którym Robert Biedroń był prezydentem, Wiosna uzyskała 11,14%. Największe poparcie komitet uzyskał w gminie Kołczygłowy w województwie pomorskim, a najmniejsze w Kołakach Kościelnych (0,32%) w województwie podlaskim.
PIS vs. KE
Ostatnia mapa przedstawia zwycięzcę bitwy pomiędzy dwoma największymi komitetami Prawem i Sprawiedliwością oraz Koalicją Europejską. Wygranego widać gołym okiem. W województwie lubelskim, we wszystkich gminach wygrało PIS, a w Świętokrzyskiem jedynie Kielce wzięła KE, podobnie w Małopolsce gdzie Kraków i gmina Zielonka oddały więcej głosów dla Koalicji Europejskiej.
Mapy powstały na podstawie danych Państwowej Komisji Wyborczej.