[:pl]
Po ostatnich wyborach samorządowych (w 2014 roku) wiele dyskutowano o dużej ilości głosów nieważnych. Przypisywano to różnym manipulacjom wyborczym, niedbalstwie komisji wyborczych, a nawet celowemu działaniu. Oskarżano wręcz o sfałszowanie wyborów.
W niniejszym artykule zostanie przedstawione jak wyglądały wybory samorządowe do sejmików wojewódzkich w 2010 roku. W zanalizowaniu głosów nieważnych pomogą Systemy Informacji Geograficznej (GIS).
W 2010 roku do wyborów samorządowych uprawionych wyborców było 30,6 mln dorosłych Polaków. Wydano prawie 14,5 miliona kart do głosowania, czyli ponad 47% uprawnionych do głosowania. Głosów nieważnych oddano prawie 2 miliony, co stanowiło 12% ogólnej liczby głosów oddanych.
Pierwsza mapa przedstawia odsetek głosów nieważnych w gminach. Największą ich koncentrację widać w województwie mazowieckim, poza Warszawą. Dużo ich jest jeszcze w Wielkopolsce i Kujawko-Pomorskiem oraz w gminach wiejskich pomorskiego i zachodniopomorskiego.
Kolejne mapy pokazują przyczyny nieważności głosów oddanych wyborach samorządowych w 2010 roku. Pierwsza z nich obrazuje odsetek głosów nieważnych w gminach z powodu niepostawienia znaku „x” przy żadnym z kandydatów na radnych sejmików. Takich głosów było ponad 1,2 mln.
Następna mapa pokazuje odsetek głosów nieważnych w gminach z powodu postawienia więcej niż jednego znaku „x”.
Ostatnia mapa przedstawia odsetek głosów nieważnych w gminach z powodu postawienia znaku „x” tylko przy nazwisku skreślonego kandydata.
Mapy wykonano na podstawie danych PKW.[:]