QGIS to oprogramowanie do tworzenia map i analiz przestrzennych, w którym można również tworzyć animacje. W zeszłym roku na moim blogu ukazał się artykuł dotyczący salda migracji zagranicznych w latach 1995-2017, w którym zaprezentowałem dane o migracji zagranicznej w postacji animowanej mapy.
W tym artykule zaprezentuję animację mojego grudniowego lotu do stolicy Irlandii – Dublina. Jak już zapewne czytelnicy bloga wiedzą, jednym z moich zainteresowań jest branża lotnicza i w miarę możliwości latam z najbliższych mojego zamieszkania lotnisk, w Pyrzowicach i Balicach. W grudniu poleciałem z Balic do Dublina, a powrót miałem do Pyrzowic. Dzięki danym z portalu Flightradar24.com można uzyskać ścieżkę danego lotu, tak też zrobiłem i pozyskałem dane z mojego lotu do Dublina.
Pierwszy sposób wizualizacji
W programie QGIS zwizualizowałem dwoma sposobami mój lot do stolicy Irlandii. Pierwszy sposób to umiejscowienie samolotu w centrum mapy i stworzenie kilkuset map z przemieszczaniem się punktu (samolotu) z Krakowa do Dublina. Dzięki świetnemu artykułowi, w którym Topi Tjukanov opisuje sposób wykonania animacji, przygotowałem prezentację mojego lotu. W animacji wykorzystałem podkład OpenStreetMap.
Drugi sposób wizualizacji
Drugim sposobem stworzenia animacji w QGIS jest wykorzystanie wtyczki TimeManager. Dzięki niej stworzyłem klasyczną animację z zaprezentowaniem całego lotu z Krakowa do Dublina. Tutaj też podkładem było OpenStreetMap, ale już w innych kolorach i stylizacji.
Moim zdaniem oba sposoby są godne uwagi i można zaprezentowa dużo różnych danych w sposób dynamiczny. Wydaje się, że pierwszy sposób ma więcej możliwości wizualizacji, można dodać więcej danych do ekranu (w tym wypadku dodałem: czas, prędkość i wysokość). Widoczna jest też prędkość przelotu samolotu, animacja dobrze pokazuje zmianę prędkości po starcie i po lądowaniu.
W przysłości planuję kolejne wizualizacje danych przestrzennych w postacji animacji. Każdy rok przynosi nowe wtyczki i możliwości oprogramowania QGIS. Co ważne QGIS jest programem opensource i każdy może go używać, zarówno edukacyjnie, niekomercyjnie, jak i komercyjnie.
Na koniec przedstawiam kolejną animację, która prezentuje ostatni lot z Katowic do Kijowa przed zamknięciem granic z powodu pandemii. Ta animacja została wzbogacona o zmianę wielkości ikonki w miarę wznoszenia się samolotu. Dałem tylko trzy różne rozmiary samolotu, oczywiście można stopniować większą liczbę razy, żeby bardziej płynnie zmieniała rozmiar.
Animacje w QGIS
Gdybyście chcieli poznać szerzej oprogramowanie QGIS, w tym wpisie na blogu opisywałem literaturę dostępną na polskim i zagranicznym rynku. Jeżeli samodzielna nauka nie jest dla Was najlepsza, proponuję szkolenia QGIS, których ofertę znajdujdziecie pod tym linkiem. A jeśli chcecie nauczyć się animacji w QGIS zapraszam na dedykowane szkolenie.