[:pl]
Na pewno wielu naszych czytelników mieszka lub mieszkało w budynkach, które zewnętrzną elewację mają pokrytą szarymi płytami, które zawierają azbest. Gdy w budownictwie był stosowany azbest, nikt nie wiedział o jego szkodliwym działaniu na organizm ludzki.
Od kilkunastu lat zaczęto pozbywać się azbestu z budynków i innych miejsc w których stosowano domieszki azbestu. W 2010 roku Rada Ministrów przyjęła Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032. Wynika z niego, że należy usunąć i unieszkodliwić wyroby zawierające azbest, a także zminimalizować jego szkodliwe działanie na środowisko. Do gromadzenia i przetwarzania danych uzyskanych z inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest powstała Baza Azbestowa. Baza jest prowadzona przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Z Bazy Azbestowej pochodzą aktualne dane o ilości zinwentaryzowanych materiałów azbestowych w gminach, których jest 6 134 574 516 kg. Unieszkodliwiono tylko 756 013 940 kg, czyli do unieszkodliwienia pozostało 5 378 560 576 kg. I właśnie masę wyrobów azbestowych do unieszkodliwienia przedstawiono na mapie, ilość azbestu została podzielona przez powierzchnię gmin.
Jak widać, jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, szczególnie w centralnych województwach. Rekordzistą jest gmina Turek (529 t/km2), kolejne są Łaziska Górne (443 t/km2) i gmina Koło (249 t/km2).
Kolejna mapa przedstawia jaki procent azbestu usunięto, a w jakich gminach jest jeszcze wiele do zrobienia.
Koszty usunięcia azbestu w Polsce sięgają wielu milionów złotych.
Dane pochodzą z Bazy Azbestowej.[:]