[:pl]
W tym artykule przedstawiliśmy mapę rozwodów w 2002 i 2012 roku, który jest jednym z najczęściej wyszukiwanym artykułem na naszym blogu. Ciekawe dlaczego? Postanowiliśmy przygotować mapę rozwodów z danymi GUS za 2014 rok.
Od razu rzuca się w oczy podział naszego kraju na część zachodnią, a raczej północno-zachodnią i część południowo-wschodnią. Na zachodzie Polski odnotowuje się dużo więcej rozwodów, rekordzistami są Piotrów Trybunalski, Włocławek i Świnoujście (ok. 3 rozwody na 1000 mieszkańców powiatu). Etykietami oznaczono wszystkie powiaty zaznaczone na czerwono, mające liczbę rozwodów co najmniej 2,3/1000 mieszkańców.
Tylko w sześciu województwach nie ma powiatów o największym wskaźniku rozwodów, są to województwa ze ściany wschodniej: małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie i podlaskie, a na północy województwo pomorskie. W pozostałych dziesięciu województwach przynajmniej jeden powiat ma wskaźnik w najwyższej grupie. Na mapie widoczne są trzy zgrupowania powiatów o najwyższym wskaźniku, największe to zgrupowanie powiatów w okolicy Zielonej Góry, Żar i Zgorzelca, drugie to Świnoujście i powiat policki, a trzecie to powiaty bełchatowski i radomszczański. Niestety nie ma tak dokładnych danych, żeby zbadać przyczynę rozwodów, można jedynie domyślać się, że może to być rozłąka z powodów wyjazdów zawodowych jednego ze współmałżonków.[:]