WB Data

analizy przestrzenne | geomarketing | GIS | mapy | szkolenia

ciekawostki, gospodarka

Mapy lokalizacji przedsiębiorstw związanych z zakwaterowaniem i transportem

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Ten post jest kontynuacją wątku zapoczątkowanego w tym artykule opisującego lokalizację polskich firm według sekcji PKD 2007. Pierwsza mapa przedstawia sekcję I, czyli działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Zawiera takie działalności jak: hotele, inne obiekty noclegowe, pola kempingowe i namiotowe, działalność związaną z wyżywieniem, czyli restauracje, catering.

I mapa od razu budzi skojarzenia z czasem wolnym, turystyką oraz pięknymi widokami, ponieważ uwypukla gminy typowo turystyczne. Pierwszych dziewięć gmin z największym odsetkiem to gminy nadmorskie, na pierwszym miejscu jest Jastarnia, następnie Rewal, Władysławowo, Mielno, Łeba, Krynica Morska, Ustronie Morskie, Dziwnów i Międzyzdroje. Chyba większość z nas ma miłe skojarzenia z Morzem Bałtyckim. W 28 polskich gminach nie było zarejestrowanej ani jednej firmy w tej sekcji PKD, wszystkie z nich to gminy wiejskie.

 

Mapa przedstawia odsetek firm w gminach w sekcji I PKD 2007 - działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi.

Mapa przedstawia odsetek firm w gminach w sekcji I PKD 2007 – działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi.

 

Druga mapa przedstawia odsetek firm w sekcji H – Transport i gospodarka magazynowa. Sekcja H zawiera taki rodzaj firm jak: transport kolejowy pasażerski i towarowy, rurociągowy, wodny, lotniczy i kosmiczny, magazynowanie i przechowywanie towarów, działalność pocztową i kurierską. Na mapie widocznych jest kilka zgrupowań gmin o większym odsetku firm transportowych i logistycznych, w województwach mazowieckim, lubelskim oraz kujawsko-pomorskim. Gminą o największym odsetku jest Czorsztyn (32,2%), z kolei w dwóch gminach Lelkowo i Dubicze Cerkiewne nie zarejestrowano żadnej firmy w tej sekcji PKD. Województwie śląskim widoczne zgrupowanie gmin jest związane z lotniskiem w Pyrzowicach w gminie Ożarowice.

Mapa przedstawia odsetek firm w gminach w sekcji H wg PKD 2007 - transport i gospodarka magazynowa.

Mapa przedstawia odsetek firm w gminach w sekcji H wg PKD 2007 – transport i gospodarka magazynowa.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Follow us: Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrss

Comments are Closed

Theme by Anders Norén