NMT – badanie wysokości Rysów po polskiej stronie Tatr
Tym razem „wziąłem na warsztat” Numeryczny Model Terenu i zajmę się jego wizualizacją oraz zbadam go pod względem wysokości najwyższego polskiego szczytu. Numeryczny Model Terenu (NMT) niedawno został uwolniony i można go pobrać z Geoportalu całkiem za darmo.
Na początek przedstawię możliwości wizualizacji danych wysokościowych w oprogramowaniu QGIS. Poniższa mapa przedstawia wycinek NMT z okolicy najwyższego szczytu Polski, czyli Rysów (oficjalna wysokość 2499 metrów n.p.m.). NMT to warstwa rastrowa, w formacie .asc o rozdzielczości 1 m. Na mapie, oprócz wysokości, zaprezentowano szczyty i granicę gminy, która biegnie wzdłuż granicy państwa. Co ciekawe, jest to granica gminy Bukowina Tatrzańska, nie Zakopane, jakby się mogło wydawać.
W oprogramowaniu QGIS można w prosty i szybki sposób pokazać rzeźbę terenu, którą przedstawia kolejna mapa tej okolicy. Pięknie widać górujące nad Czarnym Stawem szczyty Tatr Wysokich.
Z Numerycznego Modelu Terenu wygenerowałem również warstwice o cięciu 1 metra. Daje to pełen obraz ukształtowania terenu okolicy najwyższej, polskiej góry.
W celu zbadania wysokości szczytu Rysów, utworzyłem 200 losowych punktów w promieniu 10 metrów od lokalizacji szczytu.
Najwyższa zaobserwowana wartość wysokości w miejscu punktów to 2499,12 metrów. Tutaj należy zaznaczyć, że Numeryczny Model Terenu ma rozdzielczość 1 metr na 1 metr, więc jest to średnia wartość dla metra kwadratowego. Jak wiadomo, Tatry mają duże przewyższenia i na powierzchni 1 metra kwadratowego różnica wysokości może wynosić nawet do kilkudziesięciu centymetrów.
Z kolei najwyższa wartość z NMT w komórce rastra wynosi 2499,38 m, to oznacza, że w badaniu należałoby wyznaczyć więcej punktów losowych lub stworzyć warstwę z regularnym rozmieszczeniem punktów min. co 1 metr.
Podsumowując, to krótkie zadanie miało na celu pokazanie możliwości wizualizacji danych NMT oraz zbadanie wartości wysokości warstwy rastrowej w formacie .asc. Dokładniejsze badania należałoby wykonać mając warstwę o rozdzielczości jeszcze większej lub na danych z chmury punktów (lidar).
Dane pochodzą z Geoportalu.gov.pl oraz z OpenStreetMap.org