Prezydent Andrzej Duda, w stosunku do I tury Wyborów Prezydenta 2020, zyskał większe poparcie we wszystkich gminach oprócz jednej. Była to gmina Niegosławice w województwie lubuskim, w której stracił 5 pp. Widoczna jest mobilizacja wyborców w południowo-wschodniej części Polski, szczególnie w województwach podkarpackim i lubelskim oraz wschodniej części gmin małopolskich.
Rafał Trzaskowski zyskał większe poparcie we wszystkich gminach, co było do przewidzenia, z uwagi na mniejsze poparcie w I turze Wyborów Prezydenta, niż Andrzej Duda. Największa mobilizacja wyborców wystąpiła w okolicy Białowieży oraz pasie północno-zachodniej Polski, a także w województwie opolskim i gminach turystycznych, gdzie duża liczba wyborców głosowała poprzez zaświadczenia.
Przepływy między kandydatami
Ciekawą analizą może być porównanie, który kandydat wygrał w pierwszej turze wyborów, a który w drugiej turze. I tak, jeśli weźmiemy pod uwagę Andrzeja Dudę, to w 1842 gminach obecny Prezydent wygrał w pierwszej i drugiej turze wyborów. Natomiast w 361 gminach, Duda wygrał w pierwszej turze, a w drugiej turze szala zwycięstwa przesunęła się na Rafała Trzaskowskiego. To gminy oznaczone na czerwono na mapie. Zgrupowane są one głównie w północno-zachodniej Polsce oraz w Bieszczadach, Białowieży i Mazurach. Można przypuszczać, że dużą rolę odegrały osoby przebywające w tych rejonach na wakacjach i głosowały przez zaświadczenie.
Cztery gminy oznaczone na zielono, w pierwszej turze głosowały na Szymona Hołownię, a w drugiej na Trzaskowskiego.
W gminach oznaczonych na biało, w drugiej turze padł remis, więc nie ma rozstrzygnięcia.
Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej.
mapy wyborcze wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 wybory prezydenta