[:pl]
W tym poście zostaną przedstawione wskaźniki demograficzne na mapie Polski. Dzięki temu można zobaczyć, w których rejonach naszego kraju kobiety rodzą więcej dzieci, a w których jest z tym problem.
Pierwszy z nich to współczynnik dzietności ogólny (ang. Total fertility rate), który oznacza liczbę dzieci, które urodziłaby przeciętnie kobieta w ciągu całego okresu rozrodczego (15 – 49 lat) przy założeniu, że w poszczególnych fazach tego okresu rodziłaby z intensywnością obserwowaną w badanym roku, tzn. przy przyjęciu cząstkowych współczynników płodności z tego okresu za niezmienne.
Druga mapa ilustruje rozkład przestrzenny współczynnika dynamiki demograficznej (ang. Demographic dynamics rate), który definiuje się jako stosunek liczby urodzeń żywych w danym okresie (najczęściej 1 roku) do liczby zgonów w tym okresie.
Na ostatniej mapie przedstawiono współczynnik reprodukcji brutto (ang. Gross reproduction rate). Oznacza on średnią liczbę córek urodzonych przeciętnie przez kobietę przy założeniu, że kobieta będąc w wieku rozrodczym (15-49 lat) rodzić będzie z częstotliwością jaką charakteryzują się wszystkie kobiety rodzące w roku, dla którego oblicza się współczynnik (niezmienne współczynniki płodności). Współczynnik reprodukcji brutto jest iloczynem współczynnika dzietności i wskaźnika wyrażającego udział urodzeń płci żeńskiej w ogólnej liczbie urodzeń żywych.
Dane źródłowe i definicje pochodzą z GUS.[:]