[:pl]
W poprzednim poście przedstawiliśmy frekwencję, głosy nieważne i wyniki głosowania. Tym razem analizujemy jak przestrzennie zmieniło się poparcie dla kandydatów PO i PiS.
Poparcie dla Bronisława Komorowskiego w wyborach 2015 roku zwiększyło się w 786 gminach, w trzech nie zmieniło się, a w prawie 1700 gminach zmniejszyło się. Najbardziej zwiększyło się w gminach Wilków i Goszczanów, a najbardziej zmniejszyło się w gminach Władysławowo, Krynica Morska, Jastarnia i Rewal. Te cztery ostatnie gminy to typowo wakacyjne miejsca i w tym miejscu należy podkreślić, że druga tura wyborów w 2010 roku odbyła się 4 lipca, czyli już w wakacje. Na obu mapach widać, że pas nadmorskich gmin charakteryzuje się zmniejszeniem liczby głosów na kandydatów w 2015 roku w stosunku do 2010 roku. Najwięcej gmin, w których zwiększyło się poparcie dla Prezydenta Komorowskiego, było w województwach wielkopolskim i łódzkim.
Poparcie dla kandydata PiS (w poprzednich wyborach kandydował Jarosław Kaczyński) zwiększyło się w 1864 gminach, w 6 nie zmieniło się. W gminach Hajnówka i Dubicze Cerkiewne poparcie dla kandydata PiS zwiększyło się aż dwukrotnie, mimo to w tych dwóch gminach wygrał kandydat PO. W przypadku mniejszego poparcia jest taka sama sytuacja, jak w przypadku kandydata PO, najbardziej zmniejszyło się poparcie w gminach nadmorskich, w Rewalu, Łebie i Władysławowie. Najwięcej gmin, których zwiększyło się poparcie dla kandydata PiS było w województwie zachodnio-pomorskim, opolskim i podlaskim.
Warte zauważenia jest to, że w gminach w których znacząco zwiększyło się poparcie na kandydata PiS (powyżej 131) tylko w 13 z nich wygrał Andrzej Duda, a w 118 gminach wygrał Bronisław Komorowski. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to w kolejnych wyborach Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie większość głosów do parlamentu chyba, że pojawi się alternatywa na scenie politycznej i odwróci ten trend.
[:]