W 2019 roku to już drugie wybory, w maju tego roku mieliśmy wybory do Parlamentu Europejskiego, które wygrało Prawo i Sprawiedliwość.
Tym razem ta partia również wygrała zdobywając ponad 8 milionów głosów, co dało jej 43,59% wszystkich ważnych głosów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z poparciem 5,6 mln osób i wynikiem 27,4%. Na trzecim miejscu uplasowała się Lewica, czyli SLD z Partią Razem i Wiosną Biedronia. Utrzymała 2,3 mln głosów i 12,56%. Poza podium, ale w Sejmie będzie reprezentowane PSL z Kukizem, które zdobyło, 5 mln głosów co dało 8,55%. Na ostatnim miejscu, premiowanym miejscami w parlamencie, usadowiła się Konfederacja, która zdobyła ponad 1,2 mln głosów i osiągnęła 6,81%.
Te wybory parlamentarne miały rekordową frekwencję, która wyniosła 61,74%.
Oto mapy z poparciem dla kolejnych komitetów wyborczych.
Na początek zwycięskie Prawo i Sprawiedliwość. Partia zdobyła większość w Sejmie i wprowadziła 235 posłów.
Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska, która wprowadza 134 posłów.
Trzecie SLD, a raczej SLD+Razem+Wiosna. Lewica będzie miała 49 posłów. Oto mapa.
Poza podium PSL+Kukiz15, czwarte miejsce daje 30 mandatów. Oto mapa.
Piąty komitet, który objął 11 mandatów to Konfederacja. Oto mapa.
No i mapa, na którą wszyscy czekają, czyli wygrany komitet w gminie, w starciu PIS vs. KO.
W bezpośrednim pojedynku PIS vs. KO, partia rządząca wygrywa w 2302 gminach, KO jedynie w 175 i w żadnej w województwach świętokrzyskim i lubelskim.
PIS vs. Opozycja
Na koniec mapa w ramach ciekawostki, pojedynek PIS vs. Opozycja złożona z KO, SLD i PSL-u. Widać, już mniejszą, hegemonię partii rządzącej. Taki pojedynek PIS wygrywa w 1623 gminach, Opozycja wygrywa w 864. W tym wypadku, w każdym województwie jest co najmniej kilka gmin bez wygranej PIS-u.
Dane pochodzą ze strony Państwowej Komisji Wyborczej.