[:pl]
W tym artykule zajmiemy się rozkładem przestrzennym przestępstw o charakterze kryminalnym w polskich powiatach w 2014 roku. Będzie trochę nietypowo, ponieważ pojawią się cztery mapy obrazujące to samo zjawisko. Przestępstwa będą tylko tłem do pokazania metod wizualizacji kartograficznej. Do zaprezentowania metod wizualizacji został wybrany wskaźnik liczby przestępstw o charakterze kryminalnym w powiatach.
Pierwsza mapa jest typowa, najprostsza do zrobienia i najczęściej wykonywana przez nas. To mapa wykonana metodą kartogramu. Prezentuje zjawisko za pomocą koloru i zasadą, że im ciemniej tylko większe natężenie zjawiska. Ta metoda dobrze prezentuje natężenie zjawiska, jakim są przestępstwa kryminalne, które głównie występują w dużych miastach i pasie przygranicznym, głównie zachodnim, a także na północy Polski.
Druga mapa została wykonana metodą kartodiagramu. Prezentuje natężenie zjawisko za pomocą wielkości symboli, w tym przypadku kropek (albo kółek). Symbole mogą być dowolne, najlepiej żeby mieściły się w obszarze którego dotyczą. Na naszej mapie trochę wychodzą poza granice powiatów.
Trzecia mapa została wykonana metodą kropkową. Każda kropka symbolizuje jedno przestępstwo na 1000 mieszkańców. Im więcej kropek tym więcej przestępstw. W miastach kropki są zagęszczone z uwagi na większą liczbę przestępstw na, często mniejszym, obszarze.
Ostatnia mapa prezentuje omawiane zjawisko metodą izolinii. Na tej mapie ich nie widać, ale najistotniejsze są tu kolory obszarów o różnym natężeniu zjawiska. Tak jak na mapach hipsometrycznych kolor oznacza wysokość n.p.m., tak tu kolor oznacza liczbę przestępstw o charakterze kryminalnym. Mapa została wykonana na podstawie interpolacji centroidów powiatów i dane mają charakter ciągły. Pozwala to modelować natężenie zjawiska w miejscach gdzie nie było np. badane. Coś takiego jak modelowanie temperatury na mapach meteorologicznych.
Jak widać, metody wizualizacji kartograficznej danych przestrzennych są różne. Każdy może zdecydować, która metoda mu odpowiada i co jest lepsze do pokazania zróżnicowanych danych przestrzennych.[:]