W 2015 roku w Polsce wg danych Rejestrów Cen i Wartości Nieruchomości (za GUS) dokonano sprzedaży prawie 150 tys. lokali mieszkalnych, dwa lata później właściciela zmieniło już 180 tys. mieszkań. Powiatem z największą liczbą transakcji w 2017 roku była Warszawa, w której ponad 23 tys. lokali mieszkalnych zostało sprzedanych.
Poza stolicą najwięcej mieszkań sprzedawało się we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. W tym rankingu pierwsze 13 miejsc zajęły miasta wojewódzkie. Następne dwa miejsca zajęły powiaty wołomiński i pruszkowski, czyli powiaty blisko Warszawy.
Najwięcej sprzedawało się lokali o metrażu między 40,1 a 60 metrów kwadratowych, czyli były to mieszkania przeważnie dwupokojowe. Często też na metrażu zbliżonym do 60 metrów planuje się trzy pokoje.
Liczba transakcji
Ciekawe może być zestawienie powiatów pod względem liczby transakcji na rynku pierwotnym w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, taką sytuację przedstawia poniższa mapa. Można zobaczyć na niej kilka obszarów, w których było najwięcej transakcji na 1000 mieszkańców w 2017 roku. Wyróżnia się Warszawa i okoliczne powiaty, okolice Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Krakowa, Szczecina i Olsztyna.
Miernikiem rozwoju rynku nieruchomości jest liczba nowych inwestycji mieszkaniowych, których w Polsce mamy bardzo dużo, szczególnie w dużych miastach i terenach atrakcyjnych turystycznie. Tabela pokazuje, w których województwach w 2017 roku dokonano największej liczby transakcji na rynku pierwotnym i jaki stanowiło to odsetek w stosunku do wszystkich transakcji. Największy odsetek zanotowano w województwie małopolskim, w którym oprócz Krakowa, znajduje się Zakopane. Kolejne było województwo pomorskie, gdzie w Trójmieście buduje się na potęgę, głównie pod wynajem krótkoterminowy. Trzecie uplasowało się województwo wielkopolskie, a czwarte mazowieckie. Na końcu znalazły się województwa opolskie, śląskie, lubuskie i świętokrzyskie.
Ceny nieruchomości
A jak wyglądały średnie ceny nieruchomości na rynku pierwotnym w 2017 roku? Tak jak na poniższej mapie. Na pierwszy rzut oka można wyróżnić Warszawę i powiaty atrakcyjne turystycznie, czyli cały pas nadmorski od Świnoujścia do Trójmiasta oraz obszary górskie na południu.
A gdzie jest najdrożej? Najwyższą średnią cenę za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w 2017 roku odnotowano w Sopocie. Trzeba było tu zapłacić średnio 13,4 tys. zł za m2, to ponad trzykrotnie więcej niż w Zielonej Górze. W tabeli przedstawiłem najwyższą średnią cenę metra kwadratowego nowego lokalu mieszkalnego w każdym z województw i powiat w którym wystąpiła. W drugim województwie małopolskim cenę prawie 10 tys. zł wywindowało Zakopane, a w zachodniopomorskim zapewne gmina Mielno. W czwartym województwie mazowieckim króluje stolica, w której średnia cena m2 nieruchomości przekroczyła 8 tys. złotych. W województwie śląskim najwyższe średnie ceny nieruchomości zanotowano w powiecie cieszyńskim, w którym są takie miejscowości jak Ustroń czy Wisła.
Opracowanie na podstawie danych Rejestrów Cen i Wartości Nieruchomości dostępnych w Banku Danych Lokalnych GUS.