Zawsze mnie cieszy, gdy na naszym polskim podwórku wydawniczym ukazuje się nowa książka o GIS. A jeszcze bardziej gdy dotyczy ona mojego ulubionego programu GIS, open sourcowego QGIS-a. Jak jeszcze dodam, że autorka jest pracownikiem mojej macierzystej uczelni i wydziału to jestem w pełni ukontentowany.
Książka „Moja mapa” to przewodnik uzupełniający do laboratoriów z podstaw kartografii, podtytuł brzmi Tworzenie map w technologiach geoinformacyjnych. W pierwszym rozdziale przedstawiono podstawy teoretyczne dotyczące map, dowiemy się o dozorowaniach kartograficznych, układach współrzędnych i skali.
Kolejne rozdziały zawierają laboratoria traktujące o podstaw tworzenia map, metodach tworzenia prezentacji danych przestrzennych, przedstawianiu rzeźby terenu na mapie. W każdym laboratorium znajduje się po kilka zadań. Przed każdym laboratorium znajduje się rozdział z wiedzą teoretyczną, która jest niezbędna dla prawidłowego wykonania zadań.
Po rozdziałach laboratoriów zamieszczono instrukcje wykonania każdego z zadań, krok po kroku autorka opisała jak wykonywać procedury w QGIS-ie. Jest to dobry kierunek tego podręcznika.
Mam kilka zastrzeżeń do podręcznika, pierwszy to, że jest za mało obszerny, ma tylko 280 stron, z czego sama treść zajmuje 247 stron. Na końcu znajduje się bibliografia, index, spis rycin i tabel oraz streszczenie po angielsku i rosyjsku. Dla takiego użytkownika jak ja, wiedzy nigdy za mało, więc proszę o więcej.
Drugie zastrzeżenie to dołączone materiały, które znajdują się na płycie CD, trochę to przestarzały sposób zamieszczania materiałów elektronicznych, wystarczy link do serwera wydawnictwa i przynajmniej nigdy nie zginą materiały. Płyta może się nie wczytać, porysować lub po prostu użytkownik może nie mieć czytnika CD w swoim sprzęcie komputerowym.
Kolejne zastrzeżenie to wersja QGIS-a, na której oparto podręcznik, wersja 2.14 wyszła już jakiś czas temu i ciągle czekam na polski podręcznik do QGIS w wersji powyżej 3.0. Wiem, ze wydanie książki trwa, więc czekam cierpliwie na nowe wydania podręczników, szczególnie Bartłomieja Iwańczaka :).
Ostatnia z uwag dotyczy sytuacji z screenem na stronie 204, widzimy na nim spis atrybutów do wykresu kołowego i na dwóch etykietach nie ma polskiej litery. To tylko taki szczegół, ale jakże częsty w analizach i problemach osób, które dopiero zaczynają naukę.
Jak widać, powyższe uwagi to tylko takie „czepianie się”, całość materiału zawartego w podręczniku jest godna uwagi i osoby rozpoczynające naukę w tym oprogramowaniu, oprócz QGIS, również kilka stron poświęcone jest programowi SAGA GIS i GRASS GIS, na pewno znajdą dużo przydatnych informacji.
Podsumowując, warto wydać 60 złotych+koszty wysyłki na ten podręcznik. Wydanie tych paru groszy, w przyszłości na pewno zaprocentuje.
Gdybyście jednak potrzebowali nauczyć się programów Open Source QGIS lub SAGA GIS to zapraszamy na nasze szkolenia, dzięki którym w krótkim czasie nauczycie się pracować w tym wspaniałym oprogramowaniu.
Zapraszamy do naszego działu szkoleń.