[:pl]
Kontynuujemy prace w pozyskiwaniu danych o pochodzeniu mieszkańców polskich miast. Jako drugie po Lublińcu, wzięliśmy „na warsztat” Katowice. Stolica województwa śląskiego liczy około 300 tysięcy mieszkańców i ta liczba od kilkunastu lat zmniejsza się. W szczytowym okresie lat osiemdziesiątych było nawet 368 tysięcy mieszkańców (1987 r.).
Podczas analizowania danych o miejscu urodzenia mieszkańców Katowic kolejny raz dochodzimy do wniosku, że duża liczba osób rodziła się poza szpitalami, w przeszłości było dużo izb porodowych, poza tym dużo osób rodziło się w domach.
Jako można się spodziewać, najwięcej mieszkańców urodziło się i mieszka w Katowicach, których jest 143 tys. Jeśli wziąć pod uwagę rozkład wojewódzki, to najwięcej Katowiczan pochodzi z województwa śląskiego (73 tys., samych Katowic nie brano tu pod uwagę). Z Małopolski pochodzi prawie 11 tys. osób, trzecim regionem pochodzenia jest województwo świętokrzyskie (prawie 7 tys. osób), z Mazowsza pochodzi ponad 5 tysięcy. Najmniej mieszkańców Katowic urodziło się w województwie Lubuskim, było to prawie 1200 osób.
Ciekawą analizą może być obliczenie odsetka mieszkańców urodzonych w danej gminie, którzy obecnie mieszkają w Katowicach w stosunku do ogólnej liczby jej mieszkańców. Na podstawie tej analizy można sprawdzić stopień „drenowania” danej gminy przez, w tym przypadku, Katowice. Z analizy wynika, że największy stopień zasilania Katowic odnotowano w gminach ościennych, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich i Mikołowie. Na mapie można zauważyć największy wskaźnik w gminach województwa śląskiego i gminach województw ościennych w kierunku pólnocno-wschodnim, szczególnie w województwie świętokrzyskim oraz na południu województwa łódzkiego.
Ostatnia, interaktywna mapa jest najważniejszą częścią analizy. Każdy z was, który to czyta, zapewne jest ciekawy ile osób pochodzi z danej gminy w Polsce, czy z zagranicy. Mieszkańców Katowic w zdecydowanej większości urodziło się w Polsce, tylko około 4000 osób pochodzi spoza naszego kraju. Duża część z nich urodziła się w granicach dzisiejszej Ukrainy, czyli Kresów Wschodnich. Prawie 500 osób pochodzi ze Lwowa, który kilkadziesiąt lat temu leżał w granicach Polski. Większe liczby urodzeń zanotowano w Wilnie, Drohobyczu, Borysławiu, Iwano-Frankowsku (dawniej Stanisławów). W większej odległości od Katowic z dużą liczbą urodzeń mamy Wyspy Brytyjskie, gdzie prym wiedzie Londyn (103 osoby), Dublin (36). Poza tym skupiska miejscowości pochodzenia Katowiczan znajdują się we Francji, Niemczech. Z innych kontynentów najwięcej osób pochodzi z Armenii (Erewań 32), Wietnamu (Hanoi 20), Stanów Zjednoczonych (Chicago 11, Nowy Jork 7).
Ciekawym przykładem w województwie śląskim jest Cieszyn, z którego aż pół tysiąca osób przeniosło się do Katowic. Ogólnie obecnie w tym mieście trwa kryzys, ciężko znaleźć atrakcyjną pracę, zakłady przemysłowe pozamykano, trudno również dojechać transportem zbiorowym, istnieje tylko jeden prywatny przewoźnik jeżdżący busami do Katowic. Młodzi generalnie wyjeżdżają z miasta na studia, a potem niewielu wraca.
Opisywany problem Cieszyna jest typowy dla wielu mniejszych miejscowości województwa i naszego kraju.
W celu lepszej wizualizacji pochodzenia mieszkańców, zdecydowaliśmy się na umieszczenie na mapie miejscowości, w których urodziło się co najmniej 5 osób.
Dane pochodzą z Urzędu Miasta Katowice z dnia 08.03.2016 roku[:]