WB Data

spatial analysis | GeoMarketing | GIS | maps

Nazwiska na mapie Polski

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Zapewne każdy z nas zastanawiał się, które nazwiska są najbardziej popularne w Polsce. Pierwsza myśl to Kowalski lub Nowak. Na dokumentach jako wzór ich wypełnienia często jest napisane Jan Nowak lub Jan Kowalski. Czy te nazwiska są najbardziej popularne? Zaraz zobaczycie.

Dane do tej analizy pobrałem z portalu Otwarte dane, który znajduje się pod adresem: dane.gov.pl. Rejestr zawiera 180 tys. nazwisk męskich i 197 tys. żeńskich. Wiele nazwisk męskich i żeńskich jest takich samych, jak choćby wspomniany Nowak. W tym momencie warto dodać, że w bazie znajdują się nazwiska osób, których było minimum dwie w danym województwie. W sumie baza zawiera 17,6 mln mężczyzn i 15 mln kobiet. Dane są aktualne na dzień 31 grudnia 2017 roku. Nie ma tu nazwisk podwójnych.

Nowak i Kowalska oraz Kowalski

Ogólnopolskie dane wskazują, że w 2017 roku zwycięzcą zostali pani i pan Nowak, których było w sumie 163 tys. Drugie miejsce zajęły panie Kowalskie i panowie Kowalscy, ostatnie miejsce podium zajęły panie Wójcik i panowie Wiśniewscy. Tuż za podium uplasowały się panie Wiśniewskie i panowie Wójcik. Kolejne miejsca to równie popularne nazwiska jak Kowalczyk, Kamińska/i, Lewandowska/i, Zielińska/i, Szymańska/i, Woźniak oraz Dąbrowska.

Tabela z listą 10 najpopularniejszych nazwisk żeńskich i męskich w Polsce w 2017 roku.
Tabela z listą 10 najpopularniejszych nazwisk męskich i żeńskich w Polsce w 2017 roku.

A jak sytuacja wyglądała w województwach?

Na początek mapa najczęściej występujących nazwisk żeńskich w województwach, w których dominuje nazwisko Nowak. W 10 województwach południowo-zachodniej części Polski najwięcej jest Pań Nowak. Na północy, w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim królują Panie Wiśniewskie, w kujwasko-pomorskim Lewandowskie, na Podlasiu Dąbrowskie, w Lubelskiem Wójcik, a na Mazowszu Kowalskie.

Mapa przedstawia dominujące nazwiska żeńskie w województwa na koniec 2017 roku
Mapa przedstawia dominujące nazwiska żeńskie w województwa na koniec 2017 roku

A jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o mężczyzn?

Bardzo podobnie jak w przypadku kobiet, tylko w jednym województwie nastąpiła zmiana. W województwie podkarpackim jest więcej Panów Mazurów niż Nowaków. W Mazowieckiem najwięcej jest Kowalskich, a w kujawsko-pomorskim Lewandowskich. W dziewięciu województwach południowo-zachodniej Polski najwięcej jest Nowaków, a na wschodzie Wójcików i Dąbrowskich.

Mapa przedstawia dominujące nazwiska męskie w województwa na koniec 2017 roku

Mapa przedstawia dominujące nazwiska męskie w województwa na koniec 2017 roku

Opracowano na podstawie danych Ministerstwa Cyfryzacji dostepnych na stronie dane.gov.pl.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Follow us: Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrss

Comments are Closed

Theme by Anders Norén