[:pl]Dla każdego człowieka jakość życia może znaczyć coś innego, dla kogoś ważne jest zdrowie i dostęp do opieki zdrowotnej, dla innego ważne są pieniądze, jeszcze inny powie, że najważniejsza jest edukacja. Można mnożyć składowe które powodują, że żyje nam się lepiej. Poniżej przedstawiono jeden ze wskaźników wyznaczenia jakości życia w Polsce w podziale na powiaty.
W Krajowym Raporcie o Rozwoju Społecznym wyznaczono Lokalny Wskaźnik Rozwoju Społecznego (LHDI), który jest przybliżoną miarą rozwoju społecznego na danym obszarze. Składa się on z trzech elementów: zdrowia, edukacji i zamożności.
Wskaźnik zdrowia skonstruowany został w oparciu o 2 wskaźniki: oczekiwane dalsze trwanie życia noworodka oraz zgony z powodu raka i chorób układu krążenia na 100 tys.osób, wskaźnik edukacji – także o 2 wskaźniki: odsetek dzieci uczestniczących w edukacji przedszkolnej oraz średni wynik części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego w stosunku do średniej krajowej w danym roku, a wskaźnik zamożności uwzględnia dochody podatników mieszkańców oraz świadczenia społeczne z zakresu pomocy społecznej i polityki rodzinnej.
Wskaźnik LHDI przyjmuje wartości od 1 do 100 i jest średnią arytmetyczną z powyższych trzech elementów.
Pierwsza mapa przedstawia wymiar edukacji.
Druga mapa przedstawia wymiar zdrowia.
Kolejna mapa pokazuje wymiar zamożności
Ostatnia mapa obrazuje wskaźnik LHDI
[:]