[:pl]Rozwody… jak w Polsce wygląda mapa rozwodów? Czy jest widoczny podział, jak się zmienił rozkład przestrzenny tego, chyba mało przyjemnego zjawiska. Poniższe mapy pokazują jak sytuacja zmieniła się przez ostatnie 10 lat.
Poniższa mapa przedstawia sytuację w 2002 roku, na pierwszy rzut oka widać, że Polska zachodnia „rozwodami stoi”. W wielu powiatach zachodniej Polski liczba rozwodów przekracza 2 na 1000 osób, podczas gdy w południowo-wschodniej części Polski było ich poniżej 0,5. Rekordzistą najbardziej „negatywnym” było miasto na prawach powiatu Świnoujście, tutaj występuje 3,5 rozwodów na 1000 osób, z kolei najbardziej „pozytywna” sytuacja jeśli chodzi o małżeństwa jest powiecie kazimierskim (świętokrzyskie), gdzie było 0,1 rozwodów na 1000 osób.
Po 10 latach sytuacja zmieniła się. Nadal widoczna jest różnica między południowym-wschodem a zachodem naszego kraju, ale nie ma już takiego zróżnicowania. Amplituda rozwodów zmniejszyła się, tzn. mamy mniejszą różnicę pomiędzy częściami Polski. W 2012 roku najwięcej rozwodów było w Gorzowie Wielkopolskim (3,1/1000 osób), a najmniej w powiecie kolbuszowskim (0,5/100 osób).
Ostatnia mapa pokazuje jak zmieniła się liczba rozwodów w Polsce przez 10 lat. W 14 powiatach w tym czasie zmniejszyła się liczba rozwodów na 1000 osób, w ponad 350 ta liczba zwiększyła się. Jak można było przypuszczać liczba ta najwięcej przyrosła na południowym-wschodzie kraju, liderem jest tu województwo świętokrzyskie.
Liderem wzrostu jest tu powiat kazimierski, w którym liczba rozwodów zwiększyła się 12-krotnie! Jak widać powyżej, w całym województwie świętokrzyskim przybyło rozwodów. Powiatem gdzie liczba zmniejszyła się najbardziej jest Świnoujście, prawie dwukrotnie mniej niż w 2002 roku.
Analizę wykonano w programie QGIS 2.0 na podstawie danych BDL GUS.
[:]