[:pl]
24 maja Polacy wybierali Prezydenta. Dzień później Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła zwycięzcę, którym okazał się Duda Andrzej Sebastian. Uzyskał on 51,55% głosów, a jeszcze obecny Prezydent Komorowski Bronisław Maria 48,45%. Frekwencja wyniosła 55,34% i była jedną z największych w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedstawiamy mapy z rozkładem przestrzennym frekwencji, głosów nieważnych, poparciem dla każdego z kandydatów, a także gminy w których wygrał jeden z kandydatów. Ostatnia mapa będzie próbą odpowiedzi na pytanie na kogo głosowali wyborcy Pawła Kukiza.
Mapa frekwencji uwidacznia skupienie gmin o wysokiej frekwencji, szczególnie okolicach większych miast, Warszawy, Gdańska, Krakowa czy Katowic. Najmniejsza jest na Warmii i Mazurach, a także w województwie opolskim.
Mapa z głosami nieważnymi przedstawia raczej równomierny rozkład takich głosów. Nie ma większych skupisk. Najmniej głosów nieważnych było w południowo-wschodniej części Polski.
Kolejna mapa przedstawia poparcie dla przegranego, Bronisława Komorowskiego. Bardzo mocno widoczny jest podział Polski, północno-zachodnia i zachodnia część ma więcej sympatyków obecnego prezydenta. Dużo jest też wyborców w okolicach Białowieży i w dużych miastach.
Gdy jest dwóch kandydatów w wyborach to mapa poparcia drugiego kandydata jest odbiciem lustrzanym pierwszego kandydata. Główne poparcia dla Andrzeja Dudy uwidoczniło się w południowo-wschodniej Polsce. Bastionem jest tu Podkarpacie i Małopolska.
Kolejna mapa przedstawia gminy w których wygrał Andrzej Duda lub Bronisław Komorowski. Zdecydowana większość (ponad 1500 gmin) głosowała na Andrzeja Dudę.
Ostatnia mapa jest próbą odpowiedzi na pytanie czy wyborcy Pawła Kukiza głosowali na Andrzeja Dudę. Wg badań exit poll 60% wyborców Kukiza miało głosować na Andrzeja Dudę, reszta na Komorowskiego.
Założyliśmy, że gdy w gminie podczas pierwszej tury ponad 20% osób głosowało na Pawła Kukiza, to jest to duży kapitał dla kandydatów w drugiej turze. Gmin o tak dużym poparciu dla Kukiza było 1061, z tego w drugiej turze kandydat PIS-u wygrał w 589 gminach, co stanowi ponad 55% gmin. Bronisław Komorowski wygrał w 472 gminach spośród nich. Co ciekawe, w gminach z poparciem dla Kukiza powyżej 30%, w drugiej turze był remis. Oczywiście ilość gmin nie ma znaczenia, w których wygrał dany kandydat, wiadomo że liczy się ilość wyborców. Zależności w rozkładzie przestrzennym jest dużo i można uzyskać dzięki temu ciekawe mapy.
Opracowano na podstawie danych Państwowej Komisji Wyborczej.[:]