[:pl]
W poprzednim wpisie została pokazana mapa z komitetem, który wygrał w danej gminie w głosowaniu do sejmików województw. Wzbudziło to bardzo duże zainteresowanie w mediach społecznościowych co bardzo nas cieszy.
Gdzie druga tura wyborów?
Tym razem publikujemy mapy dotyczące wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz do rad gmin i miast. Pierwsza mapa przedstawia te miasta i gminy, w których wybór włodarza jednostki terytorialnej nastąpił w pierwszej turze wyborów, a w której potrzebna jest druga tura. Jak widać na mapie, w większości polskich gmin wybór nastąpił w pierwszej turze. W prawie 1500 gminach jeden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta uzyskał wynik powyżej 50% głosów, co automatycznie sprawiało, że wygrywa głosowanie. W ponad 300 gminach był tylko jeden kandydat, przez co na karcie do głosowania było pytanie czy jesteś Za kandydatem czy Przeciw. I w zdecydowanej większości wyborcy opowiedzieli się Za danym kandydatem. Jedynie w dwóch gminach wyborcy opowiedzieli się przeciw kandydatowi, były to gminy Sidra (woj. podlaskie) oraz Działoszyn (woj. łódzkie). W 650 gminach już w najbliższą niedzielę będzie miała miejsce druga tura wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Kto w radach miast i gmin?
Druga mapa wizualizuje wyniki wyborów do rad gmin i miast przedstawiając komitety wyborcze, które uzyskały więcej niż 50% głosów, co oznacza, że mają przewagę w tych radach. Jak widać, w większości (ponad 1700) gmin i miast będzie potrzebna koalicja do rządzenia. W tych gminach, w których jeden z komitetów uzyskał ponad 50% głosów, będą rządziły ugrupowania lokalne. Z największych partii politycznych najwięcej gmin zdobyły PiS i PSL. Partia Prawo i Sprawiedliwość zdobyła większość głosów w ponad 60 gminach, a Polskie Stronnictwo Ludowe ponad 50. Przestrzennie gminy wschodniej Polski (PiS), a centralną Polskę PSL. Mniejszość Niemiecka ma większość w 6 gminach w województwie opolskim, a Koalicja Obywatelska w 4 gminach, w jednej gminie wygrało SLD. W ponad sześciuset gminach wygrały komitety lokalne.
Aktualizacja-wyjaśnienie: Powyższa mapa przedstawia odsetek głosów ważnych (w tym wypadku powyżej 50% głosów ważnych), które zdobył komitet wyborczy w wyborach do rad gmin i miast. Jak okazało się w niektórych przypadkach, nawet wynik pomiędzy 35 a 40% dawał już większość w radzie miasta lub gminy. Taka jest ordynacja wyborcza. Na blogu pokazujemy ciekawostki i tak należy je tylko rozpatrywać.
Teraz czas na rozmowy liderów ugrupowań i komitetów w celu nawiązywania koalicji i zdobycia większości w radach gmin i miast.
Dane na podstawie Państwowej Komisji Wyborczej.
[:]