WB Data

analizy przestrzenne | geomarketing | GIS | mapy | szkolenia

analizy gis, nauka gis

Top 5 wtyczek do QGIS-a dla początkujących

Screen QGIS, logo pochodzi ze strony (http://www.qgis.org/wiki/File:QGis_Logo.png)

Screen QGIS, logo pochodzi ze strony (http://www.qgis.org/wiki/File:QGis_Logo.png)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Praca w programie QGIS nie byłaby tak efektywna bez wtyczek (plugin’ów). Dlatego postanowiliśmy wam przedstawić 5 wtyczek (must have) do QGIS-a, które są niezbędne dla każdego początkującego użytkownika.

Na początek proponujemy wtyczkę OpenLayers, która pozwoli wam na wczytanie podkładu z kilku popularnych serwisów mapowych. Są to serwisy: OpenStreetMap, Google Maps, Bing Maps, MapQuest, Apple Maps. Mapy wyglądają atrakcyjnie, gdy własne dane są pokazane na jakimś tle, najlepiej map podkładowych.

Wtyczka OpenLayers do programu QGIS

Wtyczka OpenLayers do programu QGIS

OK, mając podkład do naszych map trzeba, by teraz mieć jakieś dane przestrzenne, by wstawić do QGIS-a. Najlepszym źródłem jest tu OpenStreetMap, a strona geofabrik pozwala na ściągnięcie danych dla całego województwa. Ale po co nam cała baza? Potrzebujemy tylko budynków na naszym osiedlu, po co ściągać wszystkie budynki województwa? Sprawę rozwiązuje genialna wtyczka quickOSM. Dzięki niej, nie tylko pobierzemy dane dla interesującego nas obszaru, pobierzemy też interesujący nas rodzaj danych. W tym wypadku będą to jedynie budynki.

Wtyczka quickOSM do programu QGIS

Wtyczka quickOSM do programu QGIS

Trzecia wtyczka, must have, to popularna mmQGIS. Dzięki niej można geokodować adresy, modyfikować dane w tabeli, łączyć warstwy, dodawać atrybuty, tworzyć animacje i kilka innych przydatnych operacji.

Wtyczka mmQGIS do programu QGIS

Wtyczka mmQGIS do programu QGIS

Jak już mamy na naszej mapie drogi, budynki i przyporządkowane do nich adresy, nazwy np. sklepów to trzeba sprawdzić czy wszystko jest na swoim miejscu. Do tego bardzo przydatny jest serwis Googla – Street View. A wtyczka go2streetview pomaga łatwo przenieść się do wskazanego na mapie miejsca.

Wtyczka go2streetview do programu QGIS

Wtyczka go2streetview do programu QGIS

Na koniec naszej pracy wypadałoby zapisać nasz projekt i móc podzielić się nim ze współpracownikami, którzy chcieliby coś dodać na mapie. Często przy kopiowaniu warstw zapomina się o jakiejś i ważny projekt nie otwiera się w pełni na innym komputerze. Rozwiązaniem jest wtyczka QConsolidate, która zapisuje cały projekt i wszystkie zawarte w nim warstwy do jednego katalogu. Po takiej operacji łatwo jest przenieść cały projekt na wspólny dysk firmowy lub na pendrive’ie na inny komputer firmowy.

Wtyczka QConsolidate dla QGIS

Wtyczka QConsolidate dla QGIS

 

Gdybyście potrzebowali pomocy w szybkim poznaniu i lepszej pracy w QGIS i SAGA GIS, zapraszamy na nasze szkolenia  QGIS i SAGA GIS. Więcej tutaj

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Follow us: Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrss

Comments are Closed

Theme by Anders Norén