Przy okazji niedawnej premiery nowego QGIS-a 3.0 prezentujemy książki do nauki tego oprogramowania typu open source. W Polsce GIS cały czas jest w momencie początkowego rozwoju, który trwa już co najmniej dekadę. Dlatego też literatura ciągle jest w powijakach, jednak można odnaleźć perełki.
Zajmiemy się podręcznikami do nauki QGIS, w którym bardzo lubimy pracować i wykonywać analiz przestrzenne oraz mapy. Pierwszym podręcznikiem do nauki tego programu jest książka Bartłomieja Iwańczaka „QGIS 2.14.3 Tworzenie i analiza map„. Można powiedzieć, że jest to flagowy podręcznik do nauki QGIS na polskich rynku. W 2016 roku doczekał się drugiego wydania, mamy nadzieję, że wkrótce wyjdzie trzecie wydanie zaktualizowane o możliwości analiz w najnowszym QGIS 3.0.
Jak sam autor nam mówił, podręcznik przeznaczony jest dla początkujących użytkowników QGIS, jednak my, będąc już wieloletnimi użytkownikami, często zaglądamy do niego i przerabiamy kolejne zagadnienia. Polecamy go do samodzielnej nauki, wszystko jest jasno wyjaśniane wraz z przykładami, napisane przystępnym językiem. Cena okładkowa to 69 zł.
Podręcznik akademicki
Drugim wartościowym podręcznikiem do QGIS i po polsku jest książka Roberta Szczepanka „Systemy informacji przestrzennej z QGIS : podręcznik akademicki. Cz. 1 i 2„. Jest to wersja poszerzona podręcznika z 2013 roku wzbogacona o przestrzenne bazy danych i webGIS. Dla wielu użytkowników QGIS ważną informacją jest to, że można go pobrać za darmo w pliku .pdf ze strony repozytorium Politechniki Krakowskiej. Podręcznik oparty jest na przykładach, które są dobrze opisane i wyjaśnione. Autor jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Krakowskiej.
Trzecim podręcznikiem na polskich rynku jest nieoficjalny podręcznik do QGIS 2.18, który jest rozwinięciem pierwszego wydania podręcznika Roberta Szczepanka. Autor to Paweł Żmuda-Trzebiatowski, pracownik Zakładu Systemów Transportowych Politechniki Poznańskiej. Podręcznik można pobrać za darmo ze strony Zakładu.
Poza tymi pozycjami możemy korzystać z literatury w języku angielskim, dostępne w księgarni packtpub.com. wystarczy wpisać hasło QGIS w wyszukiwarce i pojawi się kilka książek. Drugim wydawnictwem specjalizującym się w literaturze gisowej to wydawnictwo Locate Press, na stronie dostępnych jest kilka pozycji dotyczących QGIS.
Gdybyście jednak potrzebowali nauczyć się programów Open Source QGIS lub SAGA GIS to zapraszamy na nasze szkolenia, dzięki którym w krótkim czasie nauczycie się pracować w tym wspaniałym oprogramowaniu. Zapraszamy do naszego działu szkoleń.