ograniczony ruch lotniczy
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, z soboty na niedzielę (14 na 15 marca 2020 roku), został ograniczony międzynarodowy ruch lotniczy. Dotyczy to lotów dolatujących i wylatujących do/z polskich lotnisk. Tak naprawdę, po 14 marca 2020 roku ruch na polskich lotniskach praktycznie zamarł. Dodatkowo, 16 marca 2020 roku, decyzją Premiera, zawieszono krajowy ruch lotniczy.
Dla mnie, jako miłośnika lotnictwa, taki stan rzeczy nie jest przyjemny, jednak zdrowie jest najważniejsze i wszelkie środki, które ograniczą rozwój pandemii są zrozumiałe. Obecnie, przez drugą połowę marca 2020 roku, Polskie Linie Lotnicze prowadzą akcję #LotdoDomu, dzięki której do Ojczyzny wróciło prawie 40 tys. Polaków.
Według raportu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, 23 marca 2020 roku na polskich lotniskach miało miejsce 496 operacji startów i lądowania. To spadek o 73,7 procent w stosunku do analogicznego dnia w 2019 roku. Na 5 polskich lotniskach ruch zamarł całkowicie (spadek o 100%), na pięciu kolejny spadek wyniósł ponad 90 procent. W tym dniu, najwięcej operacji wykonano w Warszawie (81), a następnie w Pyrzowicach (18), trzeci był Gdańsk (10). Oprócz Warszawy, gdzie lądują i startują wszystkie samoloty Lotu w ramach operacji #LotdoDomu, statystyki nakręcają operacje cargo, których najwięcej poza stolicą, jest w Katowicach-Pyrzowicach.
Mapy polskiego nieba
Żeby zobrazować różnicę, jaka jest widoczna na polskim niebie, przygotowałem dwie dynamiczne mapy, pierwsza obrazuje ruch lotniczy nad Polską 24 lutego 2020 roku w godzinach między 14 a 15.
Druga mapa prezentuje ruch lotniczy 23 marca 2020 roku w godzinach między 14 a 15, już po wprowadzeniu stanu epidemicznego na terenie Polski.
Na pierwszy rzut oka widać różnicę w liczbie samolotów.
Wpływ pandemii koronawirusa COVID-19 na lotnictwo ma ogromny wpływ. Brak wykonywania operacji lotniczych to dla każdego gracza branży jest dużym ciosem. Oby ten stan jak najszybciej się skończył, czego wszystkim AVgeek’om życzę.
Bądźcie zdrowi!
Mapy wykonałem w oprogramowaniu QGIS na podstawie danych The OpenSky Network.
animacje w qgis animowane mapy dynamiczne mapy samoloty na mapie