Przygotowując ten wpis na pracy zdalnej, w czasie pandemii koronawirusa, tak naprawdę lokalizacja szkół wydaje się zbędna. Jednak, zapewne po wakacjach, uczniowie wrócą do szkół i wtedy wszystko, być może wróci do normy. Chociaż z drugiej strony, jakie normy będą po pandemii, tego jeszcze nie wiadomo. Póki co, proces odmrażania gospodarki powoli zaczyna się, ale końca kryzysu nie widać…
Pomysł na mapę
Dobrze, wróćmy do przyjemniejszej rzeczy, a mianowicie map szkół w Polsce. W ostatnim czasie przeglądałem System Informacji Oświatowej w poszukiwaniu lokalizacji szkół i znalazłem go w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych. Link do rejestru znajduje się tutaj. Zwykle przy szukaniu czegoś, wpada pomysł na jakieś ciekawe mapy i w tym wypadku, w spisie szkół znalazłem informację o dacie powstania szkoły. Nie namyślając się długo, postanowiłem stworzyć animowaną mapę z rokiem powstania szkół podstawowych. Z tym czasem stworzenia mapy i tego wpisu na blogu trochę trwało, ale wiadomo, ostatnio dużo się dzieje :).
Na początku musiałem zgeokodować prawie 15 tysięcy szkół podstawowych, zajęło to kilka godzin. Następnie musiałem stworzyć kilkaset map, na której były widoczne jedynie te szkoły, które powstały w danym roku. Oczywiście tę czynność wykonuje się automatycznie w programie QGIS i wtyczce Time Manager. Po stworzeniu map, połączyłem wszystkie klatki w jedną animację, którą wam prezentuję.
Animowana mapa
Animacja zaczyna się w 1800 roku, przed którym, wg danych zgromadzonych w Rejestrze Szkól i Placówek Oświatowych, istniało już 16 szkół. W tym miejscu zaznaczam, że do niniejszego wpisu na blogu, nie weryfikowałem danych z Rejestru. Na pewno można w nim znaleźć nieścisłości. Tak naprawdę te dane były pretekstem, żeby pokazać możliwości programu QGIS i stworzyć ciekawą mapę.
mapa weryfikuje
Powyższy akapit mówi o tym, że mogą być błędy na mapie, które są konsekwencją danych z których mapa powstała. To również dzięki mapie można łatwiej wychwycić błędy we wszelakich danych. Nie wszystko widać na pierwszy rzut oka w tabelach arkuszy kalkulacyjnych. Łączenie danych tabelarycznych z danymi to możliwość ich wizualizacji, ale również właśnie weryfikacji.
Na animowanej mapie można prześledzić nie tylko lokalizację szkół, lecz również datę ich powstania (data powstania szkoły zaznaczona żółtą kropką) i zmiany dziejowe. Najbardziej widoczny jest koniec drugiej wojny światowej, gdy w 1945 roku powstało wiele polskich szkół na terenie np. województwa dolnośląskiego. Najstarsza szkoła podstawowa we Wrocławiu, w rejestrze ma datę 1 września 1945 roku, wcześniej, od 1900 roku działała tam szkoła niemiecka.
Mam nadzieję, że podoba się Wam mapa, która została wykonana na podstawie danych Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych.
============
Gdybyście chcieli poznać szerzej oprogramowanie QGIS, w tym wpisie na blogu opisywałem literaturę dostępną na polskim i zagranicznym rynku. Jeżeli samodzielna nauka nie jest dla Was najlepsza, proponuję szkolenia QGIS, których ofertę znajdujdziecie pod tym linkiem. A jeśli chcecie nauczyć się animacji w QGIS zapraszam na dedykowane szkolenie.