WB Data

analizy przestrzenne | geomarketing | GIS | mapy | szkolenia

wybory

Wybory samorządowe 2018 – kandydaci

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Za dwa tygodnie wybory samorządowe 2018, dlatego postanowiliśmy przygotować dwie, naszym zdaniem, ciekawe mapy. Na pierwszej z nich pokazujemy płeć kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów w podziale gminy, w których sto procent kandydatów to tylko mężczyźni lub tylko kobiety.

Mało kobiet w polityce

We wszystkich polskich gminach na fotele wójta, burmistrza lub prezydenta kandyduje  łącznie 6967 osób, z tego 5689 to mężczyźni. Jak można łatwo policzyć w tym gronie jest 1278 kobiet, które stanowią jedynie 18,3% kandydatów na najwyższe stanowiska w samorządzie. Statystyczny kandydat ma 49, a kandydatka 48 lat. Najmłodszy kandydat ma 25, a najstarszy 80 lat. Najmłodsza kandydatka ma 26 lat, a najstarsza 76.

Mapa przedstawia kandydatów na wójtów, burmistrzów lub prezydentów wg płci w gminach

Mapa przedstawia kandydatów na wójtów, burmistrzów lub prezydentów wg płci w gminach

Gmin i miast, w których kandydują tylko mężczyźni jest 1461, to ponad połowa wszystkich gmin w Polsce. Z kolei jedynie w 54 gminach na najwyższe stanowisko w gminie kandydują same kobiety, których najwięcej jest w województwie mazowieckim (10 gmin). Po 5 gmin z kandydatkami kobietami jest w województwach: śląskim, zachodniopomorskim, lubuskim i łódzkim. W województwach: warmińsko-mazurskim, małopolskim, dolnośląskim i podlaskim tylko po jednej gminie następuje taka sytuacja. Największy odsetek gmin o kandydatach tylko mężczyznach występuje w województwach podkarpackim (73,7%) oraz małopolskim (69,2%), najmniejszy odsetek w województwach zachodniopomorskim (41,2%), dolnośląskim (48,5%) i lubuskim (49,4%).

Gminy z jednym kandydatem

W 329 polskich gminach w najbliższych wyborach samorządowych mieszkańcy będą głosowali tylko na jednego kandydata/kandydatkę na wójta lub burmistrza. Tak, tylko na wójta lub burmistrza, ponieważ w wyborach na prezydentów miast nie ma takiego przypadku. W wyborach na prezydentów miast najmniejsza liczba kandydatów to dwie osoby (Pabianice, Stalowa Wola i Tychy), a najwięcej osób chce być prezydentem Warszawy 14 osób.

Najwięcej gmin z jednym kandydatem na wójta lub burmistrza jest w województwie wielkopolskim (45) co stanowi 19,7% gmin tego województwa. Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim takich gmin jest tylko 6, które stanowią 5,2% gmina tego pięknego województwa.

Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej (https://wybory2018.pkw.gov.pl/)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Follow us: Facebooktwittergoogle_pluslinkedinrss

Comments are Closed

Theme by Anders Norén